Поводом натписа у средствима информисања и хајке појединих медија и политичких група против Архива Војводине и његовог директора др Небојше Кузмановића због објављене вести на веб-сајту Архива о посети ученика једне новосадске гимназије изложби „Мученици чурушки – отргнути од заборава”, односно фотографија на којима се види један младић који носи црну заштитну маску са симболом тзв. Келтског крста, Меморијално друштво „Рација 1942” Чуруг осетило је обавезу да се обрати јавности.
Меморијално друштво „Рација 1942” Чуруг осуђује сваки облик пропагирања неофашистичких тенденција као и девијантних појава попут ширења расизма, неофашизма и сваког другог облика ретроградних идеја и идеологија. Оно што изазива нашу велику жалост је чињеница да појединим медијима, који се позивају на антифашизам, изложба „Мученици чурушки – отргнути од заборава” која је посвећена жртвама Рације у Чуругу јануара 1942. године није била интересантна све до медијски исценираног инцидента. Аутори изложбе протојереј Владан Симић, секретар Епархије бачке, архивски саветник Љиљана Дожић и др Небојша Кузмановић су уложили огроман труд да по први пут изнесу пред јавност и изложе документа и више од 350 фотографија страдалих у чурушкој Рацији, која је организована од стране мађарских фашистичких снага. Међутим, велики број медија није био заинтересован да својим извештавањем са овог догађаја обавести ширу јавност о његовом одржавању и тако допринесе неговању културе сећања на невине жртве страдале од стране фашистичких снага.
Тренутно смо сведоци ироничне ситуације да се Архив Војводине и његов директор др Небојша Кузмановић позивају на одговорност и директно и индиректно оптужују за ширење фашистичких идеја.
Као што смо већ напоменули, осуђујемо сваки облик неофашистичких тенденција и ксенофобних тенденција, али прозивати Архив Војводине и његово руководство за ширење истих је малициозна замена теза. Свако ко и најмање прати рад Архива Војводине и његовог директора др Небојше Кузмановића, могао је да види да је реч о установи која је у протеклом периоду кроз читав низ својих програмских садржаја, изложби, пројеката, радионица и издања, показала да негује критичку културу сећања на невине жртве страдале током Другог светског рата као и у другим ратовима, независно од њихове етничке, верске и сваке друге припадности. Зато позивамо медије и јавност да посете изложбу „Мученици чурушки – отргнути од заборава” у Архиву Војводине и поклоне се сенима невино страдалих жртава фашистичког терора.
Божидар Војиновић
Председник Меморијалног друштва „Рација 1942” Чуруг